Rok stulecia historii naszej spółdzielni

Rok stulecia historii naszej spółdzielni

1919 - pierwszy statut spółdzielni - UWSP ZJEDNOCZENIE Toruń
1919 – pierwszy statut

26 października 2019 roku był to dzień dla nas szczególny. To własnie wtedy minęło równe 100 lat od ukazania się pierwszego prawnego dokumentu, sankcjonującego istnienie Firmy, z której to my, dzisiejsza Spółdzielnia Zjednoczenie z Torunia, w prostej linii się wywodzimy. 26 października 1919 roku na podwalinach odradzającego się państwa polskiego, jeszcze przed wkroczeniem gen. Hallera i Jego wojsk, w Podgórzu zawiązała się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie: „Rzeźnicka Spółka Gospodarcza Sp. z o.o.” – czyli „Fleischerei-Wirtschaftsgenossenschaft”, potem przeistoczona w spółdzielnię. Jej twórcami byli miejscowy mistrz rzeźnicki Józef Szeczmański z Podgórza oraz szlachcic i finansista Max August Rother z Berlina Lichtenberga. Data 26 października 1919 roku to data zarejestrowania w toruńskim sądzie pierwszego Statutu, który to został opublikowany w wersji dwujęzycznej – niemieckiej i polskiej – obok prezentujemy okładkę. Do Torunia wojska generała Hallera weszły 18 stycznia 1920 r., przejmując miasto z rąk wojsk niemieckich.

Więcej na temat historii i licznych przeistoczeń, nie tylko formalnych, ale i branżowych będzie można przeczytać niebawem w dziale HISTORIA na naszej witrynie.

Obecny rok 2020 obchodzimy na swój sposób. Dziś zajmujemy się kompletnie inną branżą niż Firma w momencie założenia. Nasza działalność na polu branży poligrafii metalograficznej zasadza się w latach ciężkich zmian, często wprowadzanych na siłę po II wojnie światowej i wczesnych latach 50-dziesiątych. Nam pozostaje uczcić nasze pierwsze 100 lat tak jak potrafimy najlepiej. Wiosną 2020 roku wprowadzimy na rynek kilka produktów historycznych, które kiedyś były znakiem rozpoznawczym naszej Spółdzielni. Oczywiście pracujemy nad odświeżoną formą graficzną bardziej przystającą do dzisiejszych gustów, ale i możliwości technicznych.

Zapraszamy więc do odwiedzania naszej witryny i sprawdzania co też dla Państwa przygotowaliśmy. Pierwsze sygnały przekażemy wiosną tego roku!

Z pozdrowieniami dla mieszkańców Torunia, Regionu i całego Kraju – załoga Spółdzielni Zjednoczenie! Życzymy sobie drugiej setki! 200 lat!

Nasza witryna używa pliki COOKIE, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności. Zmiana ustawień dotyczących cookies.